Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Pontos idő
 

(Az eltérő színnel kiemelt részek illusztrációt takarnak)




235/14. 09. 1994/D számú FCI Standard

NÉMET DOG

Származási hely:Németország

Alkalmazási terület: Kísérő és őrző-védő kutya

FCI osztálybasorolás:2. fajtacsoport: – Pincserek, schnauzerek, molosszusok, hegyi pásztorkutyák

                                                       2. szekció  Molosszusok, munkavizsga nélkül.

RÖVID TÖRTÉNETI ÁTTEKINTÉS: Az ősi bulldogok, valamint a hajtóebek és a vaddisznóra idomított kutyák tekinthetők a mai német dog elődeinek, amelyek átmenetet képeztek az Angliából származó erős masztiffok és a gyors, mozgékony agarak között.

Eleinte minden olyan erős és hatalmas termetű kutyát dognak neveztek, amelynek nem volt meghatározható a faja. A későbbiekben nagyságuk és színezetük alapján ulmi dognak, angol dognak, dán dognak, hajtóebnek, vaddisznóra idomított kutyának és nagy dognak nevezték őket. 1878-ban Berlinben  az összes fent említett variációt  egy kutyafajtában fogták össze "német dog" név alatt. Ezzel elkezdődött egy önálló német kutyafajta tenyésztése. 1880-ban fogalmazták meg az első dog standard-t, melyet az 1888-ban megalakult "Deutscher Doggen Club" vett gondozásába, és az évek során többször módosított. A mai standard tartalmilag és formailag is megfelel az FCI modellnek.
(Hazánkban a MEOE keretein belül működő  Danubius Dog Club a fajtagondozó szervezet.)


ÁLTALÁNOS MEGJELENÉS
: A német dog előkelő megjelenésével, nagy és erős testfelépítésével egyesíti magában a büszkeséget, az erőt és az eleganciát. Lénye nemes és harmonikus megjelenéssel párosul, arányos vonalvezetése, rendkívül jellegzetes koponyája úgy hat a szemlélőre, mint egy nemes szobor. Ő a kutyafajták Apollója.

                                             

FONTOSABB MÉRETARÁNYOK: A test szinte kvadratikus megjelenésű; ez különösen érvényes a kanokra. A törzs hosszúsága (a szegycsont markolatától az ülőcsonti dudorig mért távolság) kanoknál maximálisan 5 %-kal, szukák esetében maximálisan 10 %-kal haladhatja meg a marmagasságot. A kanok marmagassága legalább 80 cm, a szukáké legalább 72 cm legyen.


JELLEM
: Barátságos, szeretetteljes és hűséges a gazdájával és különösen a gyermekekkel szemben, az idegenekkel szemben tartózkodó. Magabiztos, rettenthetetlen, könnyen vezethető, tanulékony kísérő és családi kutya, akinek ingerküszöbe magas és viselkedése agresszivitástól mentes.


KOPONYA
: Az összmegjelenéssel harmonizálva hosszan nyújtott, keskeny, markáns, jellegzetes, finoman “metszett” (különösen a szemek alatt); a szemöldök íve jól fejlett, de nem lehet kiemelkedő. Az orrhegy és a világosan hangsúlyozott orrnyereg (stop) közötti távolság lehetőleg azonos a stop és a gyengén kifejezett nyakszirtcsont közötti távolsággal. A pofa (fang) és a koponya felső vonalai egymással párhuzamosan futnak. Elölről nézve a koponya keskeny, az orrnyereg széles, a pofaizomzat csak enyhén látszik, semmi esetre sem szembetűnő.


ORR
: Jól fejlett, inkább széles, mint kerek, nagy orrnyílásokkal. Fekete színű, kivéve a  foltos dogokat. Ennél a színváltozatnál a fekete orr a kívánatos, a fekete foltos vagy hússzínű orr még megengedett. A kék egyedeknél megengedett az antracit (fakó fekete) színű orrtükör.


FANG
: Mély, lehetőleg derékszögű. Jól felismerhető ajakszeglet, sötét pigmentációjú ajkak. A foltos dogoknál megengedett a hiányosan pigmentált vagy hússzínű ajak.


ÁLLKAPOCS/ HARAPÁS/ FOGAZAT
: Jól fejlett, széles állkapocs és állcsont. Erős, egészséges és hiánytalan fogazat, ollós harapás (42 fog a fogképletnek megfelelően).


SZEMEK
: Közepes nagyságúak, élénk, értelmes, barátságos kifejezésű, lehetőleg sötét színűek, mandulavágásúak, jól záródó szemhéjakkal. A kék dogok kissé világosabb szemszíne megengedett. A foltos dogoknál megengedettek a világos vagy a különböző színű szemek. A szemhéjak nagyon jól ráfekszenek a szemekre.


FÜLEK
: Természetes lógó fülek, magasan tűzöttek, közepes nagyságúak, a fülek elülső széle a pofára simul.


NYAK
: Hosszú, száraz, izmos. A törzshöz jól illeszkedik, a fej irányában enyhén vékonyodik, szépen ívelt tarkóvonallal. Egyenes tartású, de kissé ferdén előre nyúló.


TÖRZS

Mar: Az erős törzs legmagasabb pontja. A mart a lapockacsontok felső széle alkotja.

Hát: Rövid és feszes, megközelítőleg egyenes hátvonal, hátrafelé csekély mértékben csapott.

Far: Széles, erősen izmolt, a keresztcsonttól a faroktőig enyhén csapott és észrevétlenül fut a farok illeszkedésébe.

Farok: Hossza a csánkig ér. Magasan és szélesen tűzött, a vége felé fokozatosan elvékonyodik. Nyugalmi állapotban természetes ívvel lelóg, izgalmi állapotban vagy futás közben egyhe szablyaformájú ívet képez, de nem emelkedhet a hát vonala fölé. A kefefarok nem kívánatos.

Mellkas: A könyökízületig nyúlik. Jól ívelt, messze hátranyúló bordák. A mellkas megfelelő szélességű, kifejezett előmellel.

Alsó vonal: A has hátrafelé jól felhúzott, a mellkas alsó részével szép ívű vonalat képez.


MELLSŐ VÉGTAGOK

Vállak: Erősen izmoltak. A hosszú és ferdén fekvő lapockacsont a felkarral körülbelül 100-110 fokos szöget zár be.

Felkar: Erős és izmos, a testhez jól simul, valamivel hosszabb, mint a lapockacsont.

Könyök
: Nem fordulhat sem ki-, sem befelé.

Alkar
: Erős és izmos, elöl- és oldalnézetből is tökéletesen egyenes.

Elülső lábtőízület
: Erős és stabil, csak jelentéktelen módon emelkedik ki az alkar szerkezetéből.

Mellső lábközép
: Erős, elölről nézve egyenes, oldalról nézve kissé előre irányul.

Mellső mancsok
: Kerek formájúak, magasan boltozottak, szorosan záródó lábujjakkal.  A karmok rövidek, erősek és lehetőleg sötét színűek.



HÁTULSÓ VÉGTAGOK

Az egész csontváz erős izomzattal borított, ami a farnak, a csípőnek és a comboknak széles és legömbölyített kinézetet ad. Az erőteljes és jól szögellt hátsó végtagok hátulnézetből párhuzamosak a mellső végtagokkal.

Comb: Hosszú, széles és nagyon izmos.

Térd: Erős, szinte függőlegesen áll a csípőízület alatt.

Alsó lábszár: A comb hosszával közel azonos hosszúságú, jól izmolt.

Csánkízület: Erős, stabil, nem fordulhat sem be-, sem kifelé.

Hátulsó lábközép: Rövid, erőteljes, majdnem merőlegesen áll a talajon.

Hátulsó mancsok: Kerek formájúak, magasan boltozottak, szorosan záródó lábujjakkal.  A karmok rövidek, erősek és lehetőleg sötét színűek.

MOZGÁS: Harmonikus, hajlékony, térölelő, enyhén ruganyos, elölről és hátulról nézve a végtagok párhuzamosan mozognak.

BŐR: Feszesen a testre simul, az egyszínű kutyáknál jól pigmentált. A foltos dogoknál a pigmentáció túlnyomórészt a foltoknak megfelelő.

 

SZŐRZET

Minőség: Nagyon rövid és sűrű, testre simuló, fényes.

Színezet: A német dogokat három színcsoportban, öt színben tenyészik: sárga és csíkos, foltos és fekete, továbbá acélkék.

  • SÁRGA: A világos aranysárgától a telített aranysárgáig; kívánatos a fekete maszk. Nem kívánatosak a kis fehér jegyek a mellkason és lábujjakon.
  • CSÍKOS: Az alapszín a világos aranysárgától a telített aranysárgáig terjed, a csíkok fekete színűek, lehetőleg egyformák és tisztán kirajzolódnak, a bordák irányában futnak; kívánatos a fekete maszk. Nem kívánatosak a kis fehér jegyek a mellkason és a lábujjakon.
  • FOLTOS :Az alapszín tiszta fehér, lehetőleg tűzés nélkül, az egész testen jól eloszlott, nem egyforma alakú, “tépett” formájú, lakkfekete foltok. Nem kívánatosak a szürke vagy barnás foltok.
  • FEKETE: Lakkfekete, de megengedettek a fehér jegyek; ide sorolható a mantelos dog is, amelynél a fekete szín kabátszerűen borítja a testet, a fang, a nyak, a mell, a has, a lábak és a farokvég pedig fehér színű. Ide sorolandó a plattenes dog.
  • ACÉLKÉK: Telített acélkék,megengedettek a fehér jegyek a mellkason és a mancsokon.



HIBÁK

A fentiektől való bármilyen eltérés hibának tekintendő, aminek elbírálása arányos az eltérés fokával. Ez különösen az alábbi eltérésekre vonatkozik:

Általános megjelenés: Hiányos nemi jelleg, elégtelen harmónia, túl könnyű vagy túl nehézkes testfelépítés.

Jellem: Hiányzó magabiztosság, ideges természet, alacsony ingerküszöb.

Koponya: Egymással nem párhuzamosan futó fejvonalak, almafej, ékfej, túl kevés stop, túl erős pofaizomzat.

Fang: Hegyes pofa, rövid ajkak (leffentyűk), túlságosan lelógó ajkak. Orrhát homorú (nyerges orr), domború (kosorr) vagy előrehajló (sasorr).

Harapás/fogazat: Bármilyen eltérés a hiánytalan fogazattól (alsó P1 fog(ak) hiánya tolerálható); az egyes metszőfogak szabálytalan állása, amennyiben olyan távolságra mozdul el, hogy zavarja a harapást; túl kicsi fogak; harapófogó harapás.

Szemek: Laza szemhéjak, túlságosan kipirult kötőhártya; világos, borostyánsárga színű szemek, szúrós tekintet; vízkék színű vagy különböző színű szemek az egyszínű dogoknál. Egymástól túl távol elhelyezkedő vagy ferde vágású szemek. Előre álló, vagy mélyen fekvő szemek.

Fülek: Túl magasan vagy túl mélyen tűzött, oldalirányban elálló vagy laposan a fejhez simuló fülek.

Nyak: Rövid, vastag nyak, szarvasnyak, túl sok torokbőr vagy lebernyeg.

Hát: Hajlott hát, pontyhát, túl hosszú hát, a far felé emelkedő hátvonal.

Far: Erősen csapott vagy vízszintesen elhelyezkedő far.

Farok: Túl erős, túl hosszú vagy túl rövid, túl mélyen tűzött, túl magasan a hát vonala fölött hordott, horog alakú, kunkorodó, valamint oldalra forduló farok. Vége felé vastagodó vagy vágott farok.

Mellkas: Lapos vagy hordó alakú bordák, nem eléggé széles vagy mély mellkas, túlságosan előreugró szegycsont.

Alsó vonal: Túl kevéssé felhúzódó hasvonal; kevésbé visszahúzódott emlők.

Mellső végtagok: Nem megfelelően szögellt végtagok. Könnyű csontozat, gyenge izomzat. Nem függőleges végtagállás.

Vállak: Laza, túlterhelt vállak. Meredek elhelyezkedésű lapockacsont.

Könyök: Laza, befelé vagy kifelé forduló könyökök.

Alkar: Görbe alkar. Felhajlás az elülső lábtőízület felett.

Elülső lábtőízület: Hajlott, jelentékenyen megereszkedett vagy túlhajlott.

Mellső lábközép: Túl ferde vagy túl meredek.

Hátulsó végtagok: Túl nyitott vagy túl zárt szögellés. “Tehénállás”, “szűk állás”, “hordóállás”.

Csánkízület: Laza és labilis.

Mancsok: Lapos, hosszú, süllyedt mancs, farkaskarom.

Járásmód: Kevésbé térölelő, kötött mozgás, gyakori vagy állandó poroszkálás, hiányzó összhang a mellső és a hátsó végtagok mozgásában.


SZŐRZET

Állaga: durva szálú, matt szőrzet.


SZÍNEZET

Sárga: Sárgásszürke, sárgáskék, izabell vagy piszkossárga szín.

Csíkos: Ezüstös kék vagy izabell alapszín; elmosódott csíkozás.

Foltos: Kék-szürke spiccelt alapszín, nagyobb sárga-szürke vagy kék-szürke foltdarabok.

Fekete: Sárgás-, barnás- vagy kékes-fekete színezet.

Acélkék: Sárgás- vagy feketés-kék színezet.


SÚLYOS HIBÁK

Jellem: Félénkség.

Harapás/Fogazat: harapófogó harapás.

Szemek: Kifelé, illetve befelé forduló szemhéjak.

Farok: Betört farok.



TENYÉSZTÉSBŐL KIZÁRÓ HIBÁK


 Harapás/Fogazat: Előreharapás, hátraharapás, keresztharapás.

Jellem
: Agresszivitás, félelemből harapás.

Orr
: Májszínű orrtükör, hasított orr.

Méret
: Kívánatos marmagasság alatt


Színezet:

Sárga és csíkos dogok esetében fehér homlokcsík, fehér nyakkarika, fehér mancsok vagy “zoknik”, fehér farokvégződés.

Kék színű dogok esetében fehér homlokcsík, fehér nyakkarika, fehér színű “zoknik” vagy fehér farokvégződés.

Foltos dogoknál:
fekete folt nélküli fehér kutyák (albínó), illetve a süket dogok;
az úgynevezett porcelán-tigris (ezek foltjai túlnyomórészt kék, szürke, sárga színűek vagy csíkos jellegűek); az úgynevezett szürke tigris (ezek  foltjai feketék, de az alapszín szürke).

Utólagos megjegyzés: A kanoknak két látható, normális fejlettségű herével kell rendelkezniük, melyek teljesen a herezacskóban helyezkednek el.

 

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!